sobota, 26 października 2013

''Jutro''

John Marsden ''Jutro''


Zawsze staram się najpierw przeczytać książka, a następnie oglądnąć jej ekranizację. Nie chodzi o jakąś niechęć do przelewania papierowych historii na ekran-porostu chcę najpierw pozwolić podziałać swojej wyobraźni, a potem dopiero zobaczyć jakie jest wyobrażenie innych na ten temat. Z ''Jutrem'' było jednak inaczej. Moja przygoda i poznanie tej historii zaczęło się od oglądnięcia filmu na lekcji angielskiego(no dobra-części filmu, resztę oglądnęłam w domu). Z początku nawet nie wiedziałam czy kiedyś przeczytam tą serię, jednak postanowiłam nie tylko jej przeczytanie, ale również skompletowanie całej serii łącznie z ''Kronikami''.

Nie ma już żadnych zasad.
Mam na imię Ellie. Kilka dni temu wybraliśmy się w siedem osób na wyprawę do samego Piekła. Tak nazywa się niedostępne miejsce w górach. Wycieczka była próbą naszej przyjaźni. Niektórych z nas połączyło nawet coś więcej. Szczęśliwi wróciliśmy do domu. Ale to był powrót do piekła. Znaleźliśmy martwe zwierzęta, a nasi rodzice i wszyscy mieszkańcy miasta zniknęli.
Okazało się, że naszego świata już nie ma.
Że nie ma już żadnych zasad.
A jutro musimy stworzyć własne.


''Chyba wybuchła wojna''

Żyjemy w czasach kiedy naszemu państwu nie zagrażają konflikty wojenne. Możemy normalnie działać i żyć w społeczeństwie, pracujemy, uczymy się, jesteśmy mniej, lub bardziej zadowolonymi obywatelami naszego kraju. Ale na świecie wszystko jest kruche i na nic nie mamy gwarancji...

''Wierzyłyśmy, że jesteśmy bezpieczne. To było jedno wielkie złudzenie''

1 września zaczęły się zajęcia edukacyjne, polscy uczniowie zaczęli nowy rok szkolny. Jednak ponad siedemdziesiąt lat temu nasi rówieśnicy nie mieli takiej okazji. 1 września 1939r, rozpoczęła się wojna. II Wojna Światowa.

Książka jest znakomicie napisana. Trafia do nastolatka, a jednocześnie świetnie zrozumieją ją i starsi czytelnicy. Dialogi nie są naciągane z czym ostatnio dawno się nie spotkałam. Lektura zastanawia, stawia ważne pytania, ale i śmieszy.

„Nie, piekło nie ma nic wspólnego z miejscem- piekło wiąże się z ludźmi. Może to ludzie są piekłem.”


Bohaterowie są prawdziwi. Każdy z nich ma odmienny charakter i widać, ze autor poświęcił im mnóstwo czasu. Jednocześnie nie robi z nich rasowych bohaterów i nie zmienia na idealnych ludzi, nagle gotowych poświecić życie.

Zakończenie jest genialne, myślę, że dla nieznających zakończenia z filmu, będzie ono sporym zaskoczeniem. No i z pewnością zachęca do sięgnięcia po następny tom.

Polecam każdemu, żeby sięgnął po tę książkę!

„Nigdy nie przypuszczałem, że będę musiał krzywdzić innych ludzi, żeby móc żyć.”

Ocena-10/10

Dziś recenzja trochę inna niż zwykle. Ale taką nabrałam ochotę :) Podoba wam się? Jak lepiej-po staremu, czy tak jak dziś?

12 komentarzy:

 1. Kiedyś miałam Wielką Ochotę na tę serię, jednakże później, po przeczytaniu niezbyt zachęcających recenzji ta ochota dramatycznie spadła. Teraz natomiast w ogóle nie mam zamiaru za "Jutro" się zabierać, nie przekona mnie nawet Twoje 10 punktów na 10. ;) Wydaje mi się, iż ja bym tę serię skrytykowała i nie przypadłaby mi ona do gustu, a nie chcę marnować czasu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O żesz, a ja nawet nie wiedziałem, że jakiś film istnieje na podstawie tej serii. A słyszałem o niej bardzo dużo, często pojawia się na blogach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przed zabraniem się za tę książkę przeczytałam wiele pozytywnych recenzji. Niestety mi ta książka nie przypadła do gustu tak bardzo, jak większości, choć nie mówię, że nie podobała mi się wcale - po prostu liczyłam na coś zupełnie innego. Mimo wszystko wczoraj zaczęłam czytać drugą część :)

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna recenzja, super że ci się podobało. Dużo słyszałam o tej serii, niestety ostatnio odrzuca mnie od takich wielotomowców. Mam nadzieję, że wszystkie części utrzymują poziom, bo może się kiedyś za nie zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna recenzja, nie zdradziłaś za dużo, ale wypisałaś co ważniejsze, przez co na pewno wzbudziłaś zainteresowanie. Jeszcze nie czytałam żadnej części z tej serii, na razie zapoznaję się z recenzjami. Pewnie dopiszę ją do swojej listy, ale na pewno będzie musiała odczekać w kolejce :) Wydaje mi się być ciekawa, ale nie na tyle, aby przebić pozycje, które już wcześniej zaplanowałam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam, aż ta seria wpadnie w moje ręce :) Bardzo jestem jej ciekawa. A jeszcze teraz - po takiej recenzji to już w ogóle :) I uświadomiłaś mi, że powstał z tego film O.O Nie miałam pojęcia...
  Jestem ciekawa Twoich reakcji na kolejne tomy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię tę serię. Przeczytałam już pięć jej tomów i jeszcze mi dwa zostały. Jeszcze mam wielką ochotę obejrzeć ekranizacje ,,Jutra'', bo słyszałam, że jest równie ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja koleżanka jest wielką fanką tej serii, Twoja recenzja jest drugim powodem, żeby po nią sięgnąć w najbliższym czasie ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od jakiegoś czasu chcę się zabrać za tę serię - chyba w końcu wypożyczę ją z biblioteki, szczególnie po przeczytaniu tak pozytywnej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele dobrego słyszałam na temat tej serii. Gdy tylko wygrzebię się ze stosu, który urósł do gigantycznych rozmiarów przez różne dobre duszyczki, z prawdziwą przyjemnością sięgnę po tę książkę. Jeżeli mnie zainteresuje i porwie, jak ciebie, przeczytam cały cykl.

  Co to formy recenzji - jeśli w ogóle mogę się wypowiedzieć - ta jest bardzo dobra, jednak przyzwyczaiłam się poprzedniej. To był Twój znak rozpoznawczy!

  Pozdrawiam serdecznie
  - u mnie także właśnie pojawiła się świeża recenzja, zapraszam. http://nieidentyczne-polki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Chociaż nie jestem fanką tej serii nie mogę powiedzieć, że nie podobała mi się. Twoje recenzje są bardzo dobre, przez co przyjemnie mi się czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeżeli tylko znajdę czas, to bardzo chętnie z książką się zapoznam, bo słyszałam już o niej duuużo dobrego :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń