piątek, 11 grudnia 2015

Jądro ciemności


''Jądro ciemności''
Joseph Conrad


Jądro ciemności to opowieść o podróży do kresu cywilizowanego świata i wytrzymałości własnej wyobraźni. Marlow, główny bohater powieści, tak jak sam Conrad przed laty, podróżuje rzeką, niewielkim parostatkiem, przez nieogarnioną, pełną niebezpieczeństw afrykańską dżunglę, by dotrzeć do legendarnego agenta kolonii, niejakiego Kurtza. Im bliżej celu, tym świat staje się mroczniejszy, wydarzenia coraz mnie zrozumiałe, a zło bliższe i niepokojąco wytłumaczalne. Podróż do serca dżungli, pełna okrutnych epizodów nieodwołalnie zmienia bohatera, stając się w istocie wyprawą do najmroczniejszych zakątków własnej duszy. 

Siła jest tylko przypadkiem, biorącym się ze słabości innych

Pomysł-jak wyglądał kolonializm każdy teraz wie. Ale wtedy niekoniecznie. Obalenie więc mitu niesienia postępu i rozwijania krajów, pokazując przy tym co się dzieje z człowiekiem, który odrzucił wszelkie zasady moralne-kupuję bez dalszego pytania-2pkt

Zrealizowanie pomysłu-świetnym pomysłem było przedstawienie postaci Kurtza pod koniec książki, a wcześniej tylko mówienie o nim. Wzmagało to ciekawość. Autor ukazał co chciał ukazać w jak najprościej to było tylko możliwe. W dodatku możemy z tej książki wywnioskować o człowieku a możliwości interpretacji jest niemal tyle ile zdań ile czytelników-2pkt

Bohaterowie-z pewnością interesującą postacią jest Kurtz. Jak już wspomniałam nie pojawił się od początku, więc ciekawiło mnie jaki jest naprawdę no i dlaczego się taki stał. Ale tez bardzo ciekawą postacią jest Marlow, co widać dopiero pod koniec, jak i reszta postaci. Przede wszystkim są wiarygodne-3pkt

Ale kiedy jest się młodym, trzeba zobaczyć różne rzeczy, zbierać doświadczenia, myśli; poszerzać horyzonty

Ogólne wrażenie-trudno było mi się skupić podczas czytania tej książki. Nie tylko tematyka zmusza do ciągłego myślenia, co mi nie przeszkadza, jednak język jest ciężki. Warsztat jest cudny, ale styl, słowa...cóż może to tez ze względu na epokę. Jednak książka w skupieniu uwagi mi nie pomagała. kisążka jest bardzo cienka, wiec skupia się na najważniejszych faktach, bez owijania w bawełnę-1,5pkt

Inne-koniec daje chyba najwięcej do myślenia. W pewien sposób wydaje się, ze to wtedy rozkręca się nam ta historia-2pkt

Podsumowując-"Jądro ciemności'' to niezwykła, krótka książka o człowieku. Może być trudna do przeczytania jednak warto po nią sięgnąć gdyż mówi o prawdach uniwersalnych w prosty sposób. 

Ocena-9,5/10

Śmieszna to rzecz, życie — owe tajemnicze kombinacje bezlitosnej logiki dla błahego celu. Co najwyżej można się spodziewać od życia odrobiny wiedzy o sobie samym — która przychodzi za późno i jest źródłem niewyczerpanych żalów.

I znów nie odwiedziłam waszych blogów. Musicie mi wybaczyć, ale ostatnio brak mi czasu. W tej weekend też nie wiem jak się wyrobie, bo mam imprezę rodzinną. Ale nadrobię to!


7 komentarzy:

 1. Niesamowita okładka. Kojarzy mi się z książką przygodową. Tytuł natomiast przywodzi science-fiction, a tu się okazuje, że powieść jest jeszcze o czymś innym. Intrygujące, oj bardzo. Z chęcią przeczytam "Jądro ciemności".

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej książki, ale skoro tak wysoko ją oceniasz, to postaram się mieć ją na uwadze w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto, zwłaszcza, ze nie zajmie Ci dużo czasu :)
   Teraz omawia się ją w szkole, jednak moim zdaniem trzeba do niej dojrzeć :)

   Usuń
  2. Obecnie mam jeszcze kilka pilnych lektur, ale jak się z nimi uporam, to wezmę na tapetę powyższy tytuł.

   Usuń
 3. Już od pewnego czasu przymierzam się do jej przeczytania. Mam nadzieję, że mi też przypadnie do gustu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już kiedyś słyszałam o tej książce, ale jakoś nigdy nie zagłębiałam się w temat. Widzę jednak, że ta pozycja mogłaby mi przypaść do gustu! Kiedyś więc przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam, ale aż tak pozytywnie jej nie odebrałam. Miałam straszne wydanie z Grega i nie mogłam wciągnąć się w czytanie, co miało wpływ na mój odbiór. Ale mimo to to intrygująca lektura.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń