niedziela, 15 grudnia 2013

''Juro 4. Przyjaciele mroku''

Przepraszam, że długo nie pisałam. Recenzja miała ukazać się w zeszły weekend, ale jakoś weny nie miałam. Z kolei w tygodniu ne miała czasu.
Przepraszam, że nie wchodziłam, również na wasze blogi. Postaram się to szybko nadrobić. A dziś ocena....

John Marsden ''Jutro 4. Przyjaciele mroku''”Na myśl o powrocie robi mi się niedobrze. Mam ochotę krzyknąć: „Posłuchajcie mnie, do diabła! Mam gdzieś wasze wielkie plany!”. Chcę, żeby ktoś, ktokolwiek, przyznał, że to, czego ode mnie oczekują, jest wielkie, olbrzymie, gigantyczne.
I nie chodzi wcale o to, że tu jest nam tak wspaniale. Nie jest.

Mam wrażenie, że wszyscy przestaliśmy być sobą. Homer chce nami rządzić bardziej niż kiedykolwiek. Fi i Kevin wszystkiego się boją, a Lee... nie poznaję go.

No i zrobiłam coś, czego dawna Ellie nigdy by sobie nie wybaczyła.
Jedyne, co pomaga mi przetrwać, to nadzieja, że tam, na miejscu, znów staniemy się sobą.”
 

„Tak działa wojna. Albo zabija cię od razu, albo niszczy po kawałku. Tak czy inaczej cię dopada.” 

Pomysł-przed tą częścią zrobiłam sobie krótką przerwę. I okazało się to dobrym ruchem, bo i nasi bohaterowie mieli przerwę w swoim działaniu. Tak więc wspólnie musieliśmy nową nową oswoić się z nową sytuacją-2pkt

Zrealizowanie pomysłu-i tu, jak w poprzednich częściach Marsden zrealizował w stu procentach swój plan, a wydaje się, że dodał jeszcze masę dodatkowych rzeczy i zdarzeń-2pkt

Bohaterowie-aż trudno uwierzyć, ze w czwartej części nadal można tak bardzo rozwijać książkowych bohaterów. Dowiadujemy się również paru rzeczach o ludziach występujących w pierwszej części-3pkt

„Istnieję niezależnie od ludzi, którzy mnie kochają i otaczają.”

Ogólne wrażenie-książkę czyta się szybko. Jak jej poprzedniczki, wciąga i pochłania bez reszty-2pkt

Inne-znów fenomenalny był koniec. Tym razem inny, ale również zaskakujący. Cieszę się z tej odmienności. Już się bałam, że autor popadł  swój schemat, ale na szczęście pokazał, ze stać go na wysilenie mózgu  odmienność-1pkt

Podsumowując-''Jutro 4 Przyjaciele mroku'' to świetna kontynuacja trzech poprzednich części. Porusza nowe wątki, ale też nie porzuca całkiem starych. Zaskakuje i trzyma w napięciu. Konstrukcja i sposób jej napisania zmusza czytelnika, do uczestniczenia w opisywanych wydarzeniach. Pochłania całkowicie.

Ocena-10/10

„...zrozumieć znaczy wybaczyć.”
Pozdrawiam,
DoXxil

10 komentarzy:

 1. U mnie akurat byłaś obecna przy każdej recenzji ;)
  Okładka mi się podoba, a o treści wypowiedzieć się nie mogę, bo nie czytałam żadnej części :) Ale dużo osób ją czytało, więc może w przyszłości sama się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak pewnie wiesz, jeszcze nie przeczytałam nawet I części, ale po Twoich (i innych) pozytywnych recenzjach zrobiłam sobie postanowienie noworoczne: przeczytać chociaż pierwszą część! :)
  Pozdrawiam,
  izkalysa

  OdpowiedzUsuń
 3. Tę część Jutra czytałam. Ogólnie dobrnęłam do piątego tomu i dałam sobie już spokój z tą serią, bo zaczęła mnie nużyć, ponieważ fabuła praktycznie w każdym tomie powiela te same schematy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po przeczytaniu pierwszej książki z serii "Jutro" jakoś nie ciągnie mnie do kolejnych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię "Jutro", ale przy czwartej części historia przestała mi się podobać. Zaczęła się tendencja spadkowa, co sprawiło, że w połowie 5 tomu przestałam czytać.
  Recenzja wspaniała, jak zawsze zresztą :)
  Pozdrawiam ciepło,
  J.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę w końcu zdobyć pierwszy tom :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Masz ciekawy sposób recenzowania, taki innowacyjny ;) Fajnie. Co do książki czytałam i również bardzo mi sie spodobała. Kolejne części są równie dobre, więc polecam. ;)

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O rany, to ja Ci powinnam dziękować, że o mnie pamiętasz a nie obrażać się za brak komentarzy! ;d Twoje recenzje sa bardzo wyjątkowe i z przyjemnością je czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam 3 część z miesiąc temu i chyba czas najwyższy na podejście do części 4 :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Niedługo zaczynam 3 tom, ale ogólnie seria mnie nie zachwyciła. Po wielu pozytywnych recenzjach liczyłam na więcej.

  OdpowiedzUsuń